Parna, mokra, turska sauna ima drugačije djelovanje od prije spomenutih suhih sauna. U jeftinijim varijanti izrađuju se od akrilnog materijala kao Tuševi/saune ili samo saune, bez toplinske izolacije. Kvalitetnije parne kupelji izrađuju se iz lakog ekstrudiranog polistirena tzv WEDI ploča debljine 5-10 cm, koji jedini ima kvalitetna izolacijska i mehanička svojstva, te je vodo i paronepropusan. Obično se oblažu keramikom, mozaik keramikom ili posebnom dizajnerskom keramikom izrađenoj prema kabini.
Jedna je od najstarijih oblika opuštanja i čišćenja organizma, čija pravilna upotreba pridonosi poboljšanju psihofizičkog stanja. Parna ili turska kupelj znači „kupanje“ u prostoriji ispunjenoj zasićenom parom, a temelji se na biološkom djelovanju topline u obliku vrućeg i vlažnog zraka. Često se koristi u kombinaciji s grijanim klupama, a uobičajena oprema je aromaterapija i kromoterapija.
Temperatura u kupelji je oko 40 – 60 Celzijevih stupnjeva, a vlaga je od 90 do 100 % čime predstavlja saunu s potpuno različitim učinkom jer osim poticanja znojenja, služi i za hidratiziranje kože.
Preporučeni boravak u sauni je od 15 do 20 minuta, a mogu je koristiti ljudi svih životnih dobi uz kontrolu tlaka i respiratornih smetnji. U kombinaciji s hladnim tušem poboljšava cirkulaciju.
Učinci saune
Parna kupelj prvenstveno je pogodna za revitalizaciju dišnih puteva. Vodena para vlaži i čisti dišne puteve, otvara pore na koži te ima pozitivan detoksikacijski učinak, pospješuje imunitet i daje tijelu dodatnu energiju. Temperatura od 45 °C uz visoku vlažnost imaju idealan učinak za kožu, te djeluje na opuštanje mišića. Turska kupelj jedna je od boljih metoda u borbi protiv stresa, jer pruža osjećaj ugode. Njen krajnji učinak je osjećaj dubokog tjelesnog i mentalnog opuštanja.
Cjenovno, najskuplja vrsta sauna, zahtijeva pripremu dovoda i odvoda vode, elektičnih instalacija, ventilaciju, montira se na glazuru, nakon čega se izvodi hidroizolacija i ijepljenje keramike, ili u novije vrijeme posebni premazi, staklo, acryl....